Posty autora: Krzysztof Iwan (11)

Współkredytobiorca - kto nim może być przy kredycie hipotecznym?

U nas kredyt możesz wziąć z kimkolwiek, nawet z księdzem - kilka lat temu jeden z banków tak reklamował swój produkt hipoteczny. Reklama reklamą, a jak jest naprawdę? Jakie są wymagania banków co do stanu finansów klientów? Z drugiej strony – jakie możliwości dają banki kredytobiorcom? I czy banki różnią się między sobą w podejściu do tych spraw?

Ubezpieczenie wymagane przez bank przy kredycie hipotecznym

Marża i prowizja to podstawowe koszty obciążające naszą kieszeń w momencie uruchomienia kredytu hipotecznego. Oprócz nich w trakcie spłacania kredytu pojawiają się także cykliczne lub jednorazowe płatności związane z jego ubezpieczeniami. Część ubezpieczeń jest obligatoryjna w każdym banku. Pozostałe bywają obowiązkowe, albo fakultatywne. Zapoznajmy się bliżej z nimi.

Umowa przedwstępna

Przy każdej transakcji kupna-sprzedaży osoby kupująca i sprzedająca zawierają ze sobą umowę. W zależności od przedmiotu transakcji to może być umowa słowna, albo nawet spisana odręcznie. Jednak jeśli chodzi o zakup nieruchomości wymagany jest akt notarialny. Tylko taka forma umowy jest dokumentem, który niesie ze sobą skutki prawne. Zazwyczaj akt notarialny poprzedza umowa przedwstępna. Oto dlaczego jest potrzebna i komu.

Nasza zdolność kredytowa w świetle umów z pracodawcą

Zdolność kredytowa to dla sporej części klientów banków mało przyjemny termin, a wręcz bariera nie do przejścia. Oto jak ją rozumieć i czy należy zawsze mieć obawy, gdy bankowiec będzie chciał ją sprawdzić.

Gdy przestaniesz spłacać kredyt

Nie wszyscy kredytobiorcy głęboko analizują sytuację co się stanie, gdy przestaną spłacać kredyt. Na ogół zakłada się, że będziemy spłacać raty. Jednak są i tacy, którzy wolą dmuchać na zimne i zanim otrzymają kredyt chcą poznać najczarniejsze scenariusze swego finansowego życia. Do której z tych grup należysz?

Wyceń swoją nieruchomość

Wszystko na świecie ma swoją wartość, a ponoć największą uczucia, np. prawdziwa miłość czy przyjaźń. Jednak w ich przypadku trudno podać wartość rynkową, natomiast dla nieruchomości większych problemów z tym nie ma. Tę wartość wyceniają rzeczoznawcy majątkowi – specjaliści licencjonowani przez państwo. Sporządzają operat szacunkowy, jak fachowo nazywa się wycena nieruchomości. Bez niego nie dostaniemy kredytu hipotecznego.

Kredyt hipoteczny vs wartość mieszkania

Nawet kupując telewizor za kilka tysięcy złotych w promocji „raty zero procent” zawsze płacimy dodatkowo kilkaset złotych kosztów kredytu. Podobny schemat występuje przy finansowaniu zakupu mieszkania. Jednak zyskujemy o wiele więcej kupując mieszkanie w kredycie, niż tylko zobowiązanie. Oto dlaczego.

Wiek kredytobiorcy. Kiedy jesteś najbardziej wiarygodny?

Kredyt hipoteczny teoretycznie może otrzymać osoba w każdym wieku, jeśli osiągnie dojrzałość prawną. Jednak z punktu widzenia banków młodzi buntownicy i srebrna generacja z różnych powodów nie powinni zaciągać długoterminowych zobowiązań. Oto dlaczego i kiedy jesteśmy najbardziej wiarygodni dla banków.

Kredyt w walizce

Sceny z filmów gangsterskich, gdy pieniądze przekazywane są z ręki do ręki w walizkach nie zdarzają się już w świecie nieruchomości. Transakcje bankowe są ustrukturyzowane i finalizując je, na ogół nawet nie oglądamy pożyczonych pieniędzy. Oto dlaczego tak się dzieje i w jaki sposób banki wypłacają kredyty hipoteczne.

Czy inwestycja w nieruchomości jest opłacalna?

Zakup mieszkania wiąże się przeważnie z dość poważnymi wydatkami, wszak nieruchomości to w zasadzie najdroższa rzecz, jaką kupujemy w naszym życiu. Są jednak i tacy, którzy do zakupu nieruchomości podchodzą w inny sposób. Nie traktują tego jako wydatku. Co najwyżej jako koszt. Koszt, który ponoszą wraz z inwestycją która realizują. Czy taka forma inwestowania jest opłacalna? Ile i w jaki sposób można na tym zarobić?

Sposób na niespłacany kredyt

Co zrobić, kiedy mamy problemy ze spłatą kredytu i jak wyjść z zadłużenia? Możliwości wyjścia z tych poważnych problemów znajdziesz tutaj.