Aktualności

Kredyt hipoteczny krok po kroku

Jedną z ważniejszych życiowych decyzji jest zakup własnego mieszkania, często z pomocą banku. Wybierając wymarzoną nieruchomość i kredyt hipoteczny, często działamy pod wpływem emocji. Te przesłaniają nam wybór optymalnego rozwiązania, a podejmowane decyzje mogą przysporzyć niepotrzebnych nerwów. Jak podjeść do wyboru kredytu mieszkaniowego w sposób optymalny?

Siły na zamiary

Na pierwszym etapie naszej drogi do własnego mieszkania, czy domu powinniśmy odpowiedzieć sobie na pytania – gdzie chcemy mieszkać, na jakiej powierzchni, w jakim standardzie wykończenia. W tym momencie trzeba głęboko zastanowić się i zweryfikować swoje finanse. Kwota wymagana jako wkład własny przy kredycie hipotecznym, to minimum 10% wartości kupowanej nieruchomości. Ważne jest, żeby na tym etapie sprawdzić swoją zdolność finansową, (kredytową). Możemy to zrobić w banku, jednak trzeba pamiętać, że każdy bank inaczej liczy zdolność kredytową.

Skuteczną alternatywą jest rekomendowany ekspert finansowy. Już na pierwszym spotkaniu określi w/w zdolność i to w kilku bankach, oraz pomoże dobrać najodpowiedniejszą ofertę. Podpowie również w jaki sposób zwiększyć zdolność kredytową, np. przez szybsze pozbycie się niewielkich zobowiązań. Generalnie, w opisywanych okolicznościach trzeba dokładnie przemyśleć swoje finanse. Rata kredytu hipotecznego to tylko część kosztów. W niedalekiej przyszłości dojdą nam od razu opłaty eksploatacji lokalu, ubezpieczenia etc.

Plan potrzeb

Wybraliśmy idealną dla nas nieruchomość, mamy wkład własny i zaplanowany budżet. Nadszedł czas na poważne decyzje. Pierwsza to ostateczne ustalenie ceny zakupu nieruchomości, wysokość wkładu własnego oraz wybór banku i wielkości kredytu. Planując wysokość zaciąganego zobowiązania należy pamiętać, aby umieścić w nim koszty ewentualnego remontu/wykończenia. Tu uwaga – wysokość raty kredytu hipotecznego może zmniejszyć zdolność kredytową i pozyskanie pieniędzy z kredytu gotówkowego na remont może okazać się utrudnione, bądź wręcz niemożliwe.

Dokumenty 

Kupowanie w ten sposób mieszkania/domu zaczynamy od podpisania umowy przedwstępnej ze sprzedającym lokal lub deweloperem. Najważniejsze elementy stosowanej tu umowy cywilnoprawnej to: dane strony sprzedającej i kupującej, przedmiot zakup – cena, adres, oznaczenia w księdze wieczystej, okres ważności umowy, zadatek/zaliczka oraz termin zawarcia umowy ostatecznej. Listę wymaganych dokumentów do wnioskowania o kredyt hipoteczny otrzymamy zresztą od pracownika banku, lub eksperta finansowanego. Należy zebrać wszystkie wymagane dokumenty. Braki mogą wydłużyć termin finalizacji. Po ich skompletowaniu możemy składać wniosek kredytowy.

Proces i umowa

Jeżeli dokumenty zostały złożone poprawnie, otrzymujemy wstępną decyzję kredytową – na ogół jest to decyzja warunkowa. Na tym etapie m.in. potrzebna jest wycena nieruchomości. I znowu do wyboru pozostają nam dwie drogi – zlecenie wyceny za pośrednictwem banku lub przez rzeczoznawcę majątkowego przeszkolonego w sektorze bankowym.

Jeżeli na tym etapie bank zażąda dodatkowych dokumentów, powinniśmy je jak najszybciej dostarczyć. Po spełnieniu wszystkich warunków określonych przez bank, umawiamy się na podpisanie właściwej umowy o kredyt hipoteczny. W tym momencie bardzo ważne jest dokładne zapoznanie się z zapisami w umowie, wszystkimi dodatkowymi kosztami, oraz wytłumaczenie wszystkich niejasnych zapisów. Należy pamiętać, że umowa kredytowa nie jest równoznaczna z uruchomieniem środków pieniężnych.

Umowa ostateczna

Z podpisaną umową kredytową oraz innymi dokumentami kierujemy się na umówione wcześniej spotkanie z notariuszem. W kancelarii dokonujemy finalizacji umowy przedwstępnej – zaczyna nas obowiązywać właściwa umowa. Na tym etapie możemy wnieść nasz wkład własny. Na miejscu otrzymujemy akt notarialny, w którym rozdzielony będzie nasz wkład własny oraz środki pochodzące z kredytu, ze wskazaniem numeru konta sprzedającego.

Zostaje nam jeszcze spełnienie warunków postawionych przez bank do uruchomienia środków na konto sprzedającego i złożenie odpowiedniego wniosku do sądu wieczysto-księgowego.

W zależności od sprzedającego przekazanie kluczy do naszego nowego mieszkania czy domu następuje po akcie notarialnym lub wpływie całej kwoty zakupu na konto.

Zapamiętaj:

Kredyt w małżeństwie, jak i związku nieformalnym jest jak najbardziej możliwy. W przypadku braku zdolności kredytowej możemy wnioskować z rodzicami, a w niektórych bankach także z teściami.

 Można wystąpić o kredyt hipoteczny z kimkolwiek, ale trzeba brać pod uwagę wątpliwości analityka co do celowości dołączenia tej osoby/osób do kredytu.

W przypadku wielu współkredytobiorców, każdy z nich w równym stopniu jest odpowiedzialny za spłatę całości raty i co za tym idzie – kredytu.

 

 

 

 

 

 

 

SUSAN BENSON
15 sierpień 2021
Witam Szanowni Państwo, Potrzebujesz pomocy finansowej? Jestem Susan Benson. Jestem pożyczkodawcą, a także doradcą finansowym. Potrzebujesz pożyczki biznesowej, pożyczki osobistej, pożyczki hipotecznej lub pożyczki na realizację projektu? Jeśli Twoja odpowiedź brzmi tak, polecam kontakt z moją firmą. Świadczymy wszelkiego rodzaju usługi pożyczkowe, w tym pożyczki długoterminowe i krótkoterminowe. Aby uzyskać więcej informacji, napisz do nas e-mailem: (sunshinefinancialgroupinc@gmail.com) lub wyślij mi wiadomość bezpośrednio na WhatsApp pod numerem: +447903159998 i otrzymaj natychmiastową odpowiedź. Jesteśmy kompleksową firmą świadczącą usługi finansowe i jesteśmy zobowiązani pomóc Ci spełnić wszystkie Twoje aspiracje. Specjalizujemy się w dostarczaniu ustrukturyzowanych rozwiązań finansowych dla osób fizycznych i firm w najbardziej efektywny i najszybszy sposób. Oto kilka powodów, dla których powinieneś skontaktować się z nami w sprawie pożyczki; * Wygoda - Możesz ubiegać się o pożyczkę w dowolnym miejscu i czasie. * Elastyczna kwota - Ty decydujesz, ile chcesz pożyczyć. * Szybkie finansowanie bezpośrednie - Otrzymaj pożyczkę w ciągu 24 godzin od zatwierdzenia. * Elastyczne oprocentowanie - Przystępne oprocentowanie 3%. * Wysokie wskaźniki aprobaty - masz 99,9% szans na otrzymanie pożyczki * Elastyczna spłata - Musisz wybrać datę spłaty, tygodniowy, miesięczny lub roczny na okres od 1 do 30 lat. * Prosta aplikacja online. * Spersonalizowane wskazówki i wiedza specjalistyczna. * Brak ukrytych opłat Nie trać okazji z powodu braku środków finansowych. Skontaktuj się teraz z moją firmą, możemy pomóc Ci pożyczyć, ponieważ pomogliśmy wielu osobom i organizacjom, które borykają się z trudnościami finansowymi na całym świecie Aby uzyskać więcej informacji na temat naszej oferty pożyczki, prosimy o przesłanie wniosku o pożyczkę za pośrednictwem E-mail: sunshinefinancialgroupinc@gmail.com WhatsApp/Telegram: +447903159998 Pośrednicy/konsultanci/brokerzy mogą sprowadzać swoich klientów i są w 100% chronieni. Z pełnym zaufaniem będziemy pracować razem z korzyścią dla wszystkich zaangażowanych stron.