Aktualności

Ubezpieczenie OC samochodów w 2019 roku (vlog)

Poniżej vlog Sławomira Łuczywka z Centrum Finansowego Głuchych. Sławek jest w ramach Centrum Finansowego Głuchych współpracownikiem ANG Spółdzielni i naszym kolegą. W zamieszczonym filmie w polskim języku migowym porusza temat zmian w zasadach ubezpieczenia OC w 2019 r.

Cześć, tu Centrum Finansowe Głuchych.

 

Serdecznie dziękuję ANG Spółdzielni za zaproszenie do zrobienia vloga w języku migowym (PJM). Dzisiejszy vlog będzie miał ciekawy i ważny temat „Ubezpieczenie OC samochodów w 2019r”.


W ramach tematu poruszę 3 sprawy:

a) podwyżka kar za brak OC w 2019 roku,

b) zasady naliczania kary za brak OC,
c) czy można anulować karę za brak OC w 2019 roku.


a) Podwyżka kar za brak OC w 2019 r. jest spowodowana wzrostem płacy minimalnej. Wzrost kar wynosi 7%.

 

Rodzaj

Do 3 dni

Od 3 do 14 dni

Od 14 dni

Auto osobowe

900 zł

2250 zł

4500 zł

Samochody

1350 zł

3380 zł

6750 zł

ciężarowe

     

Pozostałe   pojazdy

150 zł

380 zł

750 zł

(np. motor)

     

 

b) zasady naliczania kary za brak OC

Jeżeli nie miałeś OC przez kilka lat, to wprawdzie dodając kary za kilka lat wstecz może wyjść bardzo duża suma, ale na szczęście zostanie naliczona Ci tylko kara w roku kontroli. Przy czym UFG (Ubezpieczeniowy Fundusz Gwarancyjny), wychwytuje coraz więcej kierowców, którzy nie mają OC.

Jeśli spowodowałeś wypadek nie mając OC, to UFG pokryje koszty ubezpieczenia, ale potem zażąda od Ciebie zwrotu pieniędzy za swój wydatek. Rekordzista musi zwrócić 1 milion złotych. Średni koszt zwrotu do UFG to 15.000 zł.

c) Anulowanie kary za brak OC 

Jeżeli akurat przyszło do Ciebie wezwanie do zapłaty za brak OC i jeżeli to jest pomyłka, to można anulować tę karę.

a) trzeba pokazać dowód kupna polisy OC za rok wskazany w wezwaniu,

b) przedstawić dowód, że nie było obowiązku opłacenia OC, np. z powodu sprzedaży auta lub oddania go na złom.


Jeżeli nie jesteś w stanie przedstawić takiego dowodu, to niestety trzeba zapłacić karę. Często wtedy włącza się komornik sądowy. W wyjątkowych sytuacjach może pomóc art. 94 Ustawy o obowiązkowych ubezpieczeniach. W uzasadnionych przypadkach, kierując się przede wszystkim wyjątkowo trudną sytuacją materialną i majątkową zobowiązanego, jak również jego sytuacją życiową, Ubezpieczeniowy Fundusz Gwarancyjny może umorzyć opłatę w całości lub w części, albo udzielić ulgi w jej spłacie.

Często zapominamy kupić ubezpieczenie OC z powodu przejścia ubezpieczenia na nowego właściciela. Ale polisa wtedy automatycznie się nie wznawia. Czasami też po prostu zapominamy zapłacić raty za ubezpieczenie. Dlatego pilnujcie swoich ubezpieczeń OC, bo kary mogą być bardzo duże. Szkoda pieniędzy.

 


Brak Komentarzy, Bądź pierwszy!